LIVE-hankkeen ohjelmatarjotin on nyt julkaistu
27. 10. 2021
Teatterin, sirkuksen ja tanssin esitykset lähtevät koulukiertueille!
Vuoden 2022 aikana tarjoamme laadukkaan kattauksen sirkusta, tanssia ja teatteria sisältäviä esityksiä, jotka on suunnattu kouluyleisöille. Kaikki esitykset ovat tilattavissa Konserttikeskuksen subventoiduin hinnoin. Hinnat määräytyvät esiintyjien määrän mukaan. Esityksiä toteutetaan kahden esityksen kiertuepäivinä, joihin voidaan yhdistää työpajoja, jos esiintyjäryhmä niitä tarjoaa. Esitykset ovat tilattavissa nyt.
Osa kiertueista toteutuu kuntahaun kautta valituissa kunnissa. Mukaan valitut kunnat sitoutuvat kehittämään kulttuurikasvatussuunnitelmaansa yhteistyössä Lastenkulttuurikeskusten liiton kanssa.
LIVE-hanke on opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittama Teatterikeskuksen, Sirkuksen tiedotuskeskuksen, Tanssin tiedotuskeskuksen ja Konserttikeskuksen yhteishanke, jonka tavoitteena on edistää lapsille suunnatun esitystoiminnan saavutettavuutta.
Kuvassa: Red Nose Company, Keisarin uudet vaatteet (kuva: Tero Ahonen)