50 vuotta Konserttikeskuksen ensimmäisestä konsertista 16.10.2014!

Tänään 16.10.2014 tulee kuluneeksi tasan 50 vuotta Konserttikeskuksen kautta aikain ensimmäisestä koulukonsertista. Ensimmäiset vuotensa Koulujen musiikkikeskus ry:n nimellä toimineen yhdistyksen toimintakertomus vuodelta 1964 kertoo:

Lokakuun 16. päivänä Taivallahden kansakoulussa Helsingissä pidetyissä konserteissa esiintyivät taiteilijat Marja Eskola, Heimo Haitto ja Cyril Szalkiewics. Helsingissä samaan aikaan vierailleet Pohjoismaiden muusiikinopetuksen tarkastajat olivat läsnä konsertissa.

Konserttitahti oli yhdistyksen alkuaikoina nykyistä verkkaisempi – seuraavat konsertit järjestettiin paria kuukautta myöhemmin;

Joulukuun 15. päivänä Kouvolan yhteiskoulussa pidetyissä konserteissa soittivat taiteilijat Erkki Kantola, Jarmo Vainio ja Ralf Gothoni. Yhtyeen ensimmäisen konsertin ohjelma koostui kokonaisuudessaan Sibeliuksen musiikista, toisen Sibeliuksen ohella muusta kotimaisesta sävellystuotannosta.

Tällä viikolla Konserttikeskuksen kiertueissa on tauko syyslomasta johtuen, mutta ensi viikolla mennään taas: Schniis, Naan & Naapurin Elias ovat kiertueella Kaarinassa, Velmut Virtuoosit Kanta-Hämeessä ja Juurikadun orkesteri Torniossa.

Antti Häyrysen toimittamaan Sikamakeet konsertit – Konserttikeskuksen viisikymmentä vuotta  -teokseen voi tutustua pdf-versiona täällä tai tableteilla ja ruudulla luettavana ISSUU-julkaisuna täällä.